21 października 2015 14:27 | Aktualności

DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

14 październik to wyjątkowa data dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach. Zaproszeni goście, Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi  wraz ze społecznością uczniowską zgromadzili się w hali sportowej szkoły, gdzie w niezwykle uroczysty sposób przyjęto pierwszoklasistów w poczet uczniów, uczczono pamięć Patrona Szkoły i świętowano Dzień Edukacji Narodowej.

Na początku, w związku z obchodami XV Dnia Papieskiego uczniowie  przypomnieli najważniejsze chwile z życia patrona. Następnie delegacja uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą  nadanie szkole imienia wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Następnie głos zabrała katechetka - mgr Joanna Jagodzińska, która podsumowała zbiórkę pieniężną  na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i  podziękowała wolontariuszom za zaangażowanie.

Kolejna część uroczystości to Pasowanie na ucznia. Dwudziestu pięciu  pierwszoklasistów zostało pasowanych na ucznia i złożyło ślubowanie. Nim jednak to nastąpiło musieli wykazać się wiedzą, jaką zdobyli podczas dotychczasowego pobytu w szkole. Maluchy  z ogromną  niecierpliwością wyczekiwały chwili, kiedy będą mogły zaprezentować swoje  umiejętności. Wszyscy pierwszoklasiści z dziecięcym wdziękiem popisywali się swoją wiedzą nie tylko przed zgromadzoną publicznością, ale również przed Czarownicą, w rolę której wcieliła się wychowawczyni klasy - mgr Beata Kowalska. Nikt nie miał wątpliwości, że maluchy zdały egzamin na piątkę. Po wystąpieniu uczniów wychowawca klasy zwróciła się do pani dyrektor - mgr Janiny Szlufarskiej - Kłosek o przyjęcie dzieci do grona społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali: .... być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom... Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Lipinach - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem  ramion wzruszonych pierwszaków. Na pamiątkę tej ważnej chwili wychowankowie otrzymali  dyplomy. Przekazano im również  książeczki oszczędnościowe z symbolicznym wkładem, który jak co roku ufundował Bank Spółdzielczy w Chodzieży.

Ostatnia część uroczystości to obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na wstępie głos zabrała dyrektor szkoły, która podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w wykonywaniu codziennych obowiązków, złożyła serdeczne życzenia oraz wręczyła nagrody. Do życzeń dołączyli się: Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Margonin p. Piotr Ścibura, Radny i sołtys wsi Lipiny p. Adam Rogacki oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Grażyna Maciołek. Po części oficjalnej zaprezentowany został żartobliwy program artystyczny, przygotowany przez członków Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem mgr Agaty Kowalewskiej.

Na zakończenie zaproszono nauczycieli, pracowników szkoły, emerytów, gości oraz pierwszoklasistów  i ich  rodziców na słodki poczęstunek.