04 grudnia 2015 21:46 | Aktualności

Z WIZYTĄ W FABRYCE BOMBEK ŚW. MIKOŁAJA

24 listopada 2015 roku pięćdziesięcioro uczniów klas I i II Szkoły Podstawowej w Lipinach wraz z nauczycielami i rodzicami udało się na wycieczkę do Gniezna – pierwszej stolicy Polski.  Pierwszym etapem  podróży było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Przed pomnikiem Bolesława Chrobrego zrobiono pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników wycieczki. Kolejnym i głównym punktem programu była wizyta w Fabryce Bombek św. Mikołaja. Pani przewodnik zapoznała dzieci z procesem produkcji ozdób choinkowych. Na wstępie mogły one zobaczyć, jak ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach. Były tam kule, bombki  o wydłużonych lub wklęsłych kształtach, bałwanki i łabędzie. Takie cudeńka tworzy się w temperaturze około1000°C. Bardzo ciekawie wyglądało srebrzenie bombek, w którym uczniowie mieli również swój udział wymawiając magiczne zaklęcie „Kręcimy, kręcimy, bombki srebrzymy”.                Z lakierni dzieci przeszły do dekoratorni, gdzie mogły obserwować panie wykonujące przepiękne wzory na bombkach. Praca przy produkcji bombek jest niełatwa i mozolna i wymaga dużo cierpliwości.  Najciekawszym punktem programu było samodzielne tworzenie własnych niepowtarzalnych wzorów na bombkach podczas warsztatów w fabryce. Pomysłowość i kreatywność uczniów była bardzo zaskakująca. Każdy uczeń otrzymał w prezencie bombkę ze swoim imieniem oraz 3 własnoręcznie ozdobione bombki. Była to bardzo ciekawa, pouczająca  wycieczka.

Filmy: