26 marca 2017 22:04 | Aktualności

JAK SOBIESKI POD WIEDNIEM WOJOWAŁ

6 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach odbyła się niezwykła, żywa lekcja historii przygotowana przez Agencję Widowisk Historycznych Arkona z Torunia. Aktorzy w bardzo przystępny, ciekawy, a nawet dowcipny  sposób przedstawili uczniom najważniejsze wydarzenia z historii Polski od II połowy XVI wieku do końca wieku XVII, czyli od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. Niektórzy  z uczniów mogli poczuć się, jak ludzie z tamtej epoki, przymierzając stroje chłopów, szlachciców i zbroję husarską. Zademonstrowano popis umiejętności władania szablą i pokaz walki. Pod koniec lekcji uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym zdobyte przez nich wiadomości. W nagrodę za znajomość faktów historycznych zwycięzcy otrzymali  pamiątkowe, bite na miejscu monety z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Na zakończenie uczniowie wraz z nauczycielami udali się na boisko szkolne, gdzie byli świadkami pokazowego wystrzału z broni czarno-prochowej (repliki pistoletu skałkowego z XVII wieku).