27 czerwca 2017 21:01 | Aktualności

DZIEŃ PATRONA

22 maja społeczność Szkoły Podstawowej w Lipinach uczciła swojego patrona – Jana Pawła II -  w dość nietypowy sposób, bo na sportowa. Wszystkim wiadomo, że papież był niezwykłym orędownikiem sportu, niejednokrotnie powtarzając, że „sport ujawnia bowiem nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę”.

Święto szkoły rozpoczęło się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Rafała Wnuka i ks. Romana Lidzińskiego.  Następnie wszyscy przeszli przed budynek szkoły, by tam wysłuchać krótkiej informacji o Janie Pawle 2 sportowcu i miłośniku  sportu. Wszyscy zebrani dowiedzieli się o miłości do Cracovii, polskich gór i rzek, a także o tym, że jako pierwszy papież gościł tylu sportowców i każdego roku był honorowym kibicem Realu Madryt. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, pani Janina Szlufarska-Kłosek, która podsumowała wyniki powiatowego konkursu plastycznego. Następnie wszyscy zebrani, również Burmistrz Miasta i Gminy Margonin, pan Janusz Piechocki,  wzięli udział w I Biegu Papieskim na dystansie 1100 m. Pokonanie tego dystansu dla wielu była wyzwaniem, ale i źródłem ogromnej radości. Po biegu wszyscy uczestnicy otrzymali ulubioną słodycz papieża – kremówki. Następnie dwoje uczniów z klas II-VI wzięło udział w teście wiedzy o patronie, a pozostali uczestniczyli w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy.

Choć sposób uczczenia Wielkiego Patrona nietypowy, to jednak  został przyjęty z ogromną życzliwością społeczności szkolnej i zaproszonych gości, a i myśl przewodnia patrona - nieś pomoc bliźniemu, została urzeczywistniona.