06 maja 2018 11:14 | Aktualności

BO UCZYĆ SIĘ WARTO ...

W dniu 28 marca w murach naszej szkoły gościliśmy naszą absolwentkę, mgr Monikę Gierczak. To było kolejne spotkanie zorganizowane przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach pod hasłem Spotkanie z absolwentem - bo uczyć się warto... Nasz gość ukończyła studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek historia, specjalność nauczycielka oraz studia podyplomowe z zakresu edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna  na Kujawsko - Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Obecnie pracuje w Zespole Placówek Oświatowych im. św. Jana Bosko w Chodzieży na stanowisku nauczyciela historii, wiedzy o społeczeństwie oraz edukacji wczesnoszkolnej. Absolwentka mile wspominała małą, wiejską szkołę w Czesławicach, gdzie rozpoczęła edukację, a która w 2000 roku została zamknięta, a jej uczniowie zostali przeniesieni do szkoły w Lipinach. Mówiła o strachu, jaki odczuwała, kiedy przekroczyła próg nowej szkoły i, że szybko okazało się, że strach ma wielkie oczy, bo nowi koledzy okazali się mili, a nauczyciele wyrozumiali i bardzo pomocni. Wspomniała o swoich sukcesach w konkursach, egzaminie na kartę rowerową, pierwszej ocenie niedostatecznej, koleżankach i kolegach, wycieczkach i stresującym egzaminie szóstoklasisty. Opowiedziała młodszym kolegom dlaczego została nauczycielem i, że tą decyzję podjęła bardzo dawno temu, jako uczennica edukacji wczesnoszkolnej, bo zainspirowała ją jej ówczesna wychowawczyni, pani Beata Duszejko,  bo chciałam być taka, jak ona: dobra, cierpliwa, ciepła - mówił nasz gość. Wówczas nie wiedziała jeszcze, że będzie uczyć historii. To przyszło później, kiedy przygotowywała się do gminnego konkursu historycznego, pod okiem pani Janiny Szlufarskiej - Kłosek, wtedy historia tak ją zaciekawiła, że postanowiła, że chce uczyć właśnie historii. Podkreśliła, że oczywiście droga do tego nie była łatwa i przyjemna. Jednak pomimo trudności udało jej się osiągnąć swój cel, a właściwie zrealizować marzenie. Gdybym się poddała, kiedy pojawiły się pierwsze problemy, nie byłabym dzisiaj w tym miejscu. A jestem tam, gdzie zawsze chciałam być -  w szkole, mówiła absolwentka. Gość podkreśliła, że w życiu nie jest ważne, czy pochodzi się ze wsi, czy z wielkiego miasta, czy  jest się wysokim, czy niskim, że sukces można osiągnąć zawsze, bo liczy się determinacja, wiara w samego siebie i we własne cele. Przywołała słowa patrona szkoły - Jan Paweł II, który  powiedział Nie lękajcie się!  i zachęcała, aby te słowa były drogowskazem dla młodych ludzi, którzy nie powinni obawiać się marzyć, planować i realizować swoje plany, bo świat należy do nich, tylko muszą w to uwierzyć i zacząć działać. Na zakończenie nasz gość chętnie odpowiedziała na liczne pytania naszych uczniów.

Za przyjęcie zapraszania i bardzo ciekawe spotkanie w imieniu uczniów i grona pedagogicznego podziękowali: Roksana Kolińska i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Maciej Kidoń.