07 maja 2018 18:34 | Aktualności

WYCIECZKA DO TORUNIA

13 kwietnia 2018 r, uczniowie klas I, III i IV ze Szkoły Podstawowej w Lipinach wraz z rodzicami i wychowawcami: p. Justyną Gallas, Beatą Kowalską i Agatą Kowalewską udali się na wycieczkę do Torunia. Po przyjeździe i spotkaniu z przewodnikami ubranymi w stroje historyczne rozpoczęliśmy zwiedzanie. Przez Bramę Klasztorną weszliśmy na Stare Miasto i ulicą Szeroką dotarliśmy do Rynku Starego Miasta. Uczniowie zobaczyli pomnik Mikołaja Kopernika, Fontannę Flisaka, Ratusz Staromiejski, „Ośli pręgierz”, dom Mikołaja Kopernika. Obejrzeliśmy także spichrze i kamienice mieszczańskie sięgające czasów średniowiecza oraz Krzywą Wieżę. Następnie udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika na pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Odbyliśmy tam dwie podróże w czasie. Pierwsza przeniosła nas do średniowiecza, gdzie pod okiem Mistrza Piekarskiego i Wiedźmy Korzennej poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Po złożeniu przysięgi zostaliśmy przyjęci w poczet czeladniczej braci. Z własnoręcznie przygotowanego ciasta przy użyciu drewnianych form każdy wykonał piernik, który po upieczeniu zabraliśmy ze sobą. W czasie drugiej podróży poznaliśmy manufakturę  z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form. Na pamiątkę każdy otrzymał list  czeladniczy. Z muzeum udaliśmy się do Planetarium na seans astronomiczny pt. „Mój kumpel Niko”. Ostatnim punktem programu była oczywiście wizyta w Mc Donalds. Zmęczeni, ale w dobrych humorach wróciliśmy do Lipin.