Aktualności

30 listopada 2018 09:46 | Aktualności

100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach społeczność szkolna uczciła 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu Polski –o godzinie 11.11. W ten sposób szkoła włączyła się do akcji – „Rekord dla Niepodległej”.

Po odśpiewaniu hymnu rozpoczął się spektakl słowno-muzyczny. Uczniowie odegrali kilka scenek przypominających najważniejsze wydarzenia dotyczące historii ojczyzny będącej 123 lata od zaborami. Uczniowie podkreślili, że pomimo nieistnienia granic kraju -  nasz język, kultura - przetrwały dzięki wspaniałej postawie m.in. dzieci wrzesińskich i wszystkich dzielnych Polaków, którzy w chwili, kiedy trzeba było walczyć o Polskę, nie zawahali się.  W czasie apelu odbył się także koncert pieśni patriotycznych, w którym każda klasa zaśpiewała wybraną przez siebie pieśń. Można było usłyszeć „Pierwszą brygadę”, „Szarą piechotę”, czy „Niepodległość”.

Kontynuując obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie z klas IV – VIII wzięli udział w konkursie – „Kochamy Cię, Polsko”, który był wzorowany na programie telewizyjnym. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny – „Białych” i „Czerwonych”. Wszystkie zadania nierozerwalnie łączyły się z przyrodą, zbytkami i wielkim postaciami naszego kraju. Uczniowie m.in. odgadywali tytuły polskich piosenek, rozpoznawali słynnych Polaków, rysowali kalambury związane z przysłowiami. Była też wybuchowa konkurencja „urodziny”, która wzbudziła najwięcej emocji wśród uczestników. Wszyscy wykazali się sporą wiedzą dotyczącą Polski, jednak najwięcej punktów zdobyła drużyna „Białych”. Na koniec odśpiewana została piosenka „Kocham Cię, Polsko”.

Z kolei dla osób dorosłych z powiatu chodzieskiego zorganizowano konkurs wiedzy o symbolach narodowych. Przybyli goście musieli wykazać się szczegółową wiedzą związaną z treścią hymnu, historią godła Polski oraz flagi państwowej. Wiadomości sprawdzano za pomocą aplikacji Kahoot!, która oprócz poprawnych odpowiedzi sprawdzała także refleks uczestników. Zwycięzcą quizu został dyrektor Szkoły Podstawowej w Budzyniu, pan Dariusz Dudziak. Laureaci otrzymali ręcznie wykonane pamiątkowe kubki, które tematycznie nawiązywały do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Przeczytano: 291 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: