24 maja 2011 13:53

III Archidiecezjalny Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

18 maja 2011 r. zapisze się w historii Lipin jako dzień niezwykły. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lipinach  była gospodarzem III Zjazdu Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele 17 szkół Archidiecezji Gnieźnieńskiej: Pyzdry, Popowo Kościelne, Żydowo, Wilczyn, Żalinowo, Pruśce, Zasutowo, Orzechowo, Września, Gniezno, Inowrocław, Ujście, Gizałki, Bachorce, Młodojewo, Kościelec oraz szkoła w Lipinach.

Zjazd rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kaplicy pw. Podwyższenia Krzyża w Lipinach sprawowana przez Jego Ekscelencję, Księdza Arcybiskupa Metropolitę Gnieźnieńskiego Prymasa Polski Józefa Kowalczyka. Następnie poczty sztandarowe, zaproszeni goście i uczniowie przy dźwiękach orkiestry przeszli przez wieś do budynku szkoły. Po złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą przez delegacje szkół i zaproszonych gości, rozpoczęła się część oficjalna. Przybyłych na III Zjazd szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Gnieźnieńskiej powitała p.o. dyrektora szkoły pani Justyna Gallas. Następnie w imieniu gości głos zabrali Wielkopolski Wicekurator Oświaty pani Dorota Kinal, burmistrz Miasta i Gminy Margonin Janusz Piechocki oraz byli dyrektorzy szkoły Elżbieta Piętka i Roman Chmara.

Dyrektor Justyna Gallas w swoim przemówieniu podkreśliła, że szkoły, które przyjęły imię Jana Pawła II postawiły sobie bardzo trudne zadanie, gdyż jest ono zarówno dużym zaszczytem, jak i wielkim wyzwaniem. Szkoły imienia Jana Pawła II w szczególny sposób przyjmują przesłanie swego patrona i podejmują trudne zadanie realizowania Jego nauk. Podkreśliła również, że znaczącym faktem jest to, ze wszystkie szkoły z archidiecezji Gnieźnieńskiej  raz do roku, pomimo dzielących odległości potrafi się ze sobą zjednoczyć i spotkac. Dyrektor wyraziła przekonanie, że jako pokolenie Jana Pawła II , które było świadkiem jego życia, śmierci, a ostatnio beatyfikacji, uczniowie szkół, których jest Patronem, w życiu będą kierować się Jego naukami, będą wypełniać słowa, z którymi zwracał się do nich podczas licznych pielgrzymek do rodzinnego kraju. Szkoły Jego imienia będą dowodem na to, że mimo upływu czasu pamięć o Nim nigdy nie zaginie. Powinni zachować go na zawsze w sercach, bo on tak wiele dla nich zrobił. „Wszystkim zależy na tym, aby patron był dla wzorem, a Jego nauka stanowiła wytyczne działalności szkół. Wszyscy powinni starać się wcielać w życie słowa błogosławionego Jana Pawła II „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Uroczystość uświetnił program artystyczny poświęcony patronowi szkoły w wykonaniu uczniów. Wystąpiła również absolwentka szkoły - Ewelina Czerwińska, wokalistka  zespołu kameralnego Nowa Gaudia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. zespołu

Z okazji III Archidiecezjalnego Zjazdu Szkół zorganizowane zostały konkursy. Nagrody wraz z panią dyrektor wręczył uczniom Jego Eminencja ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk. Ich wyniki przedstawiały się następująco:

W konkursie literackim pod hasłem „Życie jest cudem” w kategorii gimnazjów

I miejsce – Joanna Bianek – uczennica Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żydowie

II miejsce – Daria Lis - uczennica Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gizałkach

III miejsce Paulina Juszczak  - uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zasutowie

III miejsce – Marta Malinowska – uczennica Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gizałkach

W konkursie literackim pod hasłem „Dlaczego Santo  Subito” w kategorii klas IV-VI:

I miejsce – Weronika Przybylska – uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym

II miejsce – Agata Magdzińska – uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ujściu

III miejsce – Martyna Woźniczko uczennica Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu

W konkursie plastyczno- literackim pod hasłem „Dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły” w kategorii klas I-III