31 maja 2011 14:10

Ogólnopolski konkurs Ratujemy życie

Uczniowie z Lipin finalistami

V Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy Życie”

Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach w składzie: Bogumiła Białecka, Weronika Wekwerth i Bartłomiej Mazur przeszła pomyślnie eliminacje do X Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy Życie”. Uczniowie musieli wykazać znajomość zagadnień z zakresu pierwszej pomocy w : zranieniach, krwotokach, złamaniach układu kostnego, omdleniach, utracie przytomności, utonięciach, oparzeniach, zadławieniach, zawale serca oraz resuscytację osoby dorosłej i dziecka. Nasi ratownicy wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy zdobywając 24 pkt na 25 pkt możliwych do uzyskania z testu. Taki wynik zapewnił im udział w finale konkursu. W eliminacjach wzięło udział ponad 100 szkół.

Finał konkursu odbył się 22 maja 2011 roku w Zespole Szkół nr 22 w Bydgoszczy.   Wzięło w nim udział 49 drużyn z całej Polski. Finał miał charakter praktyczny. Zadaniem konkursowym było udzielenie przez drużynę pomocy 3 poszkodowanym rowerzystom, którzy zostali potrąceni przez samochód. Pierwsza osoba była nieprzytomna i bez oznak życia, u której ratownik musiał przez 5 minut wykonywać resuscytację krążeniowo- oddechową. U drugiej należało opatrzyć rozległą ranę ramienia . Trzecim poszkodowanym było niemowlę, które również nie dawało oznak życia i ratownik musiał wykonać bardzo trudną resuscytację krążeniowo- oddechową, także przez 5 minut. Uczniowie musieli uspokoić poszkodowanych, poinformować o wypadku pogotowie oraz opatrzyć rany. Dodatkowo pracę uczniów – ratowników utrudniał świadek wypadku, który wprowadzał zamieszanie, przeszkadzał ratownikom oraz udzielał błędnych rad.  Pracę uczniów oceniała komisja składająca się z ratowników medycznych i studentów medycyny. Ratownicy z Lipin uplasowali się w pierwszej piętnastce. Tak dobry wynik nie byłby możliwy , gdyby nie wielogodzinna nauka z zakresu udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem p.Justyny Gallas, podczas której uczniowie zdobyli szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną

Znaczenie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach jest doniosłe. Od szybkości decyzji, celowości zabiegów ratowniczych wykonanych doraźnie, bezpośrednio po zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku zależy często dalszy los poszkodowanego, a czasami i jego życie. Przy znajomości podstawowych zasad pierwszej pomocy, każdy z nas może jej udzielić. W związku z tym by przełamać bariery, ważne jest rozpoczęcie jak najwcześniejszej edukacji prozdrowotnej. Nawet dzieci mogą służyć pomocą w nagłych wypadkach,  a jednocześnie mobilizować rodziców do aktywności w tym zakresie.